fbpx
thumimage

Mazowiecki Turniej Tańca Sportowego Pasjonat 2022 – dla klas HGF

Już 20 marca w Sochaczewie odbędzie się turniej tańca dla dzieci i młodzieży trenującej towarzyski taniec sportowy. Głównym organizatorem jest Uczniowski Klub Tańca Sportowego PASJONAT.

Początkowo miały być to wewnątrzklubowe zawody. Doszliśmy jednak do wniosku, że zaprosimy również zawodników z innych klubów. Nie wiemy ilu dokładnie zawodników podejmie się rywalizacji na naszych zawodach, ale będziemy zadowoleni z każdego. Serdecznie zapraszamy.

Parę słów o zawodach

Ideą tego typu zawodów jest zaprezentowanie umiejętności młodych tancerzy ich rodzinom i znajomym. Jest to doskonała okazja, aby sprawdzić się w warunkach “bojowych”, gdzie zawodnicy zmagają się w rywalizacji sportowej, a także przełamują swoje słabości. Pod czujnym okiem sędziów zostaną wyłonieni najlepsi tancerze i tancerki w swoich kategoriach wiekowych. Atmosfera na takkich zawodach jest bardziej kameralna i mniej oficjalna, dlatego też łatwiej jest się odnaleźć młodym zawodnikom w nowej sytuacji. Rywalizacja na miejsca nie jest naj bardziej istotnym elementem. Wielu rodziców tak jak ich dzieci po raz pierwszy ma możliwość uczestniczenia w zawodach i zapoznania się z procedurami i zasadami obowiązującymi na turnieju tańca.

Nasze zawody są skierowane do zawodników klas HGF i odbędą się w jednym bloku tanecznym, który rozpocznie się o godzinie 12:00. Oczywiście uczestnicy zjawią się wcześniej w celu potwierdzenia rejestracji oraz przygotowania się do występu.

Bilety będą dostępne na miejscu w dniu zawodów. Opłata za wstęp to tylko 25 zł od osoby i przeznaczona jest na koszty organizacji turnieju i na cele statutowe Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego Pasjonat.

Jesteśmy przekonani, że piękna sala domu weselnego Dworek Magnat przy ul. Warszawskiej 89 w Sochaczewie, będzię pięknym tłem dla rywalizacji sportowej młodych tancerzy.

Serdecznie zapraszamy.

Okiem trenera

Dla nas jako trenerów każdy start podopiecznych jest bardzo ważny. To trudny moment sprawdzenia się i poddania ocenie. Ocenie, która ma na celu wskazanie na jakim etapie nauki obecnie się znajdujemy. Oczywiście wiele osób uważa, że w sporcie liczy się miejsce, które zajmiemy i w pewnym sensie się z tym zgadzamy. Jednak w przypadku najmłodszych stażem uczestników patrzymy na to zagadnienie zupełnie inaczej. Chcąc kształtować odpowiednie cechy zawodnicze obserwujemy jakiego rodzaju problemy pojawiają się w trakcie rywalizacji turniejowej. Czy jest to paraliżujący stres? Czy jest to brak koncentracji? Czy może jest to trudność z odnalezieniem się w nowemu miejscu, innym niż sala treningowa? Wreszcie, jak nasi uczniowie prezentują swoje umiejętności? Czy to co umieją zatańczyć na treningu jest widoczne podczas zawodów? Czy nasi tancerze robią postępy z zawodów na zawody? To wszystko wpływa na ocenę występu z perspektywy trenera.

Jak widzą to sędziowie

Z pozycji sędziego, ocena jest bardzo trudną sprawą. Oczywistym jest, że są oceniane takie elementy jak właściwa sylwetka, technika taneczna, tańczenie do rytmu i wiele innych jasno sprecyzowanych składników dobrego tańca. Trudność oceny zawodników przez pierwsze lata ich przygody z turniejami tanecznymi wynika często z normalnego procesu ich nauki, zbierania doświadczenia, niedoskonałości w każdym momencie swojej choreografii. Wiele razy jako sędziowie obserwujemy zawodników, którzy potrafią zatańczyć pierwszą część prezentacji świetnie – tak, że powinni otrzymać 1 miejsce, a parę sekund później ich taniec zmienia się o 180 stopni i powinni być ostatnimi w swojej kategorii. To nic złego. Nauka to proces, który trwa.

Rola rodzica

Rodzice, są najlepszym i najgorszym sędzią.

Rodzice potrafią bardzo pomóc i bardzo zaszkodzić. Tu niestety dotykamy trudnego problemu jakim jest wynik. Często i to jest odruchowo normalne, patrzymy na nasze dzieci jak na sportowców wyczynowych, którzy trenują od lat i właśnie walczą o Mistrzostwo Świata. Pierwsze miejsce – euforia. Ostatnie miejsce – “zapisujemy cię na szachy – nie nadajesz się do tańca”. To spory błąd.

Drodzy rodzice, pamiętajmy, że od oceny tańca są sędziowie i trenerzy. Nigdy nie podważamy oceny sędziowskiej czy trenerskiej. Z Waszej strony potrzebne jest wsparcie młodego zawodnika. Oczekuje on, że bez względu na wynik nie spotka się z przesadą. Ze zwycięstwa oczywiście należy się cieszyć nie popadając oczywiście w skrajność i nie budując przeświadczenia o tym, że już zawsze tak będzie. Oby tak było, ale pewności nie ma. Nie można też ganić dziecka za gorszy wynik. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, to jest proces, który wymaga wiele pracy i doświadczenia. Może się zdarzyć, że trener będzie bardziej zadowolony z występu tego “najgorszego” zawodnika niż “najlepszego”. Wynik to wynik, ale liczy się również postęp, chęć i zaangażowanie.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial