fbpx
thumimage

Taniec towarzyski – czy warto?

„ŻAŁUJĘ, ŻE NIE ZACZĄŁEM WCZEŚNIEJ TAŃCZYĆ TAŃCA TOWARZYSKIEGO”. Kamil 35 lat

To, co słyszę najczęściej u dorosłych, którzy zaczęli tańczyć, to pragnienie, aby mieli rodzica, który był większym zwolennikiem sztuki, wehikułu czasu lub kombinacji obu. Chociaż jazz, balet i hip hop zapewniają taką samą dyscyplinę, podstawy i trening fizyczny jak Sportowy Taniec Towarzyski, to niekoniecznie przekładają się na środowisko i pozytywne aspekty życia codziennego, jak to ma miejsca w tańcu towarzyskim.

#1 UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE

“Czy chciałbyś zatańczyć walca?” Gdyby twój syn, córka, siostrzenica, siostrzeniec lub nawet twój ulubiony barista to powiedział – czy to by cię zamurowało? Taniec towarzyski – lub sportowy taniec towarzyski – uczy dzieci nie tylko umiejętności tańca, ale także umiejętności proszenia kogoś o taniec. Głośno. Bez SMS-ów. To, nawet samo w sobie, buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości wykładniczo. Kiedy dzieci mają trudności z interakcją ze sobą, mają tendencję do unikania wszystkich wydarzeń towarzyskich – a bycie częścią okazji towarzyskich może ostatecznie poprawić ich umiejętności społeczne.

“… NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ JEST TO, ŻE JEST TO ZABAWA.”  Tymek, 15 LAT

# 2 UNIKALNA TOŻSAMOŚĆ

To, czego wszyscy naprawdę życzymy naszym dzieciom, to znalezienie aktywności, która tworzy iskrę, daje im krąg pewności siebie, w którym mogą osiągnąć sukces poza formatem szkolnym. To prawda, że taniec towarzyski nie jest dla każdego dziecka. Twoje dziecko może pasować do bardziej agresywnych sportów, takich jak piłka nożna lub karate, a Ty chcesz dopasować fizyczne zajęcia dodatkowe do jego osobowości. Jednakże, chociaż twoje dzieci mogą marzyć o doskonaleniu się w głównym nurcie sportu – spójrzmy prawdzie w oczy, nie każde dziecko będzie kapitanem drużyny piłkarskiej lub koszykarskiej. Niektóre dzieci są jak statek bez portu w basenie grupy społecznej. Bycie tancerzem towarzyskim oferuje unikalną tożsamość, która nie jest bezpośrednio związana ze szkolną kliką. Może to złagodzić presję i może zbudować pewność siebie dla nich jako jednostki, zamiast kopiować lub próbować zaimponować swoim rówieśnikom.

“LUBIĘ TANIEC TOWARZYSKI, PONIEWAŻ JEST INNY”  Beata, 13 LAT

#3 DOROSŁOŚĆ

Wymienione wcześniej korzyści – siła, pewność siebie, dyscyplina – są cenione przez każdy aspekt społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest to pracodawca, rekruter uniwersytecki, czy potencjalna znacząca inna osoba, bycie tancerzem często oznacza możliwość przejścia przez życie funkcjonując jako dorosły odpowiedzialny i konsekwentny człowiek, którego nie zraża byle porażka. Tych umiejętność, której niestety brakuje coraz bardziej w dzisiejszych czasach.

#4 ATLETYZM

Wielu, wielu profesjonalnych sportowców brało udział w zajęciach tanecznych, aby poprawić swoją grę. Siła, równowaga, elastyczność i zwinność, które stanowią podstawy tańca, często nie są zapewnione w przeciętnej grze zespołowej. Gwiazdy hokeja, łyżwiarze szybcy, bokserzy, tańczą i wszyscy są przez to lepszymi sportowcami.

#5 KULTURA

Każdy taniec ma swoje źródło – jest zakorzeniony w ludziach, którzy po raz pierwszy wymyślili kroki dziesiątki lub stulecia temu. Taniec towarzyski łączy dzieci z kulturą w sposób, w jaki nic innego nie może. To sprawia, że są częścią czegoś większego, międzypokoleniowego, międzynarodowego społeczeństwa.

#6 MOŻLIWOŚCI

Istnieje wiele możliwości, które taniec towarzyski może przynieść każdemu, kto tańczy, dziewczętom i chłopcom. Przyjaciele z całego świata, podróże, praca jako choreografowie i nauczyciele, praca w musicalach i programach, ekspozycja publiczna, w telewizji, lista jest długa.

Pomyśl o wszystkich chwilach, kiedy zabrałeś swoje dzieci do miejsc, o których początkowo nie myślały, że im się podobają, ale skończyły się MIŁOŚCIĄ! Czasami nie doceniają rzeczy aż do późniejszego wieku. Jasne, taniec towarzyski może nie być ich pierwszym wyborem – ale w przyszłości docenią to. Tak wiele umiejętności zwiniętych w jedno ekscytujące doświadczenie. Podaruj ten prezent swojemu dziecku i rozkoszuj się nagrodami.

“… TO NAPRAWDĘ PRZYJEMNE… DAJE CI TO RÓWNIEŻ NOWĄ UMIEJĘTNOŚĆ”. Sandra, 12 lat

Rafał Karbowiak jest właścicielem Szkoły Tańca Pasjonat. W ciągu ostatnich 16 lat nauczał setki chłopców i dziewcząt tańczyć w grupach szkolnych oraz w swojej Szkole. “Jestem nieustannie zdumiony tym, jak dzieci, jeśli otrzymują wsparcie od rodziców i dar tańca towarzyskiego, rozwijają się nie tylko w tańcu, ale w każdym aspekcie swojego życia. I choć często jako dzieci tego nie doceniali, po latach zrozumieli, jak wiele otrzymali korzystając z dobrodziejstw tańca towarzyskiego. Najlepszą rekomendacją jest to, że teraz przyprowadzają na lekcję tańca towarzyskiego swoje dzieci”.

 


Style Sportowego Tańca Towarzyskiego

Tańce Standardowe

Można powiedzieć, że w świecie sportowego tańca towarzyskiego, wszystko zaczęło się od tańców standardowych. Jeśli zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie tradycyjny taniec towarzyski – mężczyznę we fraku i damę w przepięknej sukni – myślisz o standardzie. W niektórych miejscach nazywany jest prostu Ballroom. My nazwiemy go Standardem.

Standard istnieje jako styl od prawie 100 lat. Istnieje 5 tańców, które każda para musi wykonać: Walc angielski, Tango, Walc wiedeński, Slow Foxtrot i Quickstep. Para musi tańczyć każdy taniec, w każdej rundzie, na każdych zawodach (z pewnymi wyjątkami). Tańce te są tańczone głównie w kolejności, którą wymieniłem. Różnica między walcem angielskim a walcem wiedeńskim polega głównie na tempie, ale to wpływa na to, jakie kroki można tańczyć. Do dziś mężczyźni nadal noszą fraki, choć tu moda od jakiegoś czasu się zmienia. Panie nadal noszą te wspaniałe suknie balowe, które oczywiście jak tańce standardowe ewaluują z biegiem lat.

Tańce latynoamerykańskie

Podczas gdy Standard może być matką sportowego tańca towarzyskiego, tańce latynoamerykańskie są zdecydowanie dzieckiem. Szybki i ekscytujący sport, ze skąpo odzianymi kobietami i seksownymi mężczyznami z gołymi torsami, łacina to styl przy którym nie można usiedzieć z wrażenia. Tańce latynoamerykańskie pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, z dwoma wyjątkami. Cha Cha, Samba i Rumba pochodzą z regionu Ameryki Łacińskiej, podczas gdy Paso Doble pochodzi z Hiszpanii, a Jive jest Amerykaninem.

Podobnie jak Standard, łacina ma 5 tańców wykonywanych w tej kolejności: Cha Cha, Samba, Rumba, Paso Doble i Jive. Samba i Cha Cha zamieniają się miejscami w konkursach organizowanych przez WDSF i FTS.

Tańce latynoamerykańskie, to naprawdę porywający styl. Kobiety są piękne, a kostiumy seksowne. Mężczyźni są prawie tak kolorowi jak ich partnerki. Choreografia jest pomysłowa, a prędkości, które ci zawodnicy tworzą w swoich ciałach, są naprawdę niesamowite. Łacina ukazuje wiele odcieni miłości między mężczyzną a kobietą.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial