W dzisiejszych czasach nikogo już nie trzeba przekonywać jak duże znaczenie ma pierwszy taniec Młodej Pary. Młodzi pragną, aby był on idealny, pełen wdzięku, elegancji a przede wszystkim dopracowany w każdym szczególe. Dlatego przygotowania do pierwszego tańca należy rozpocząć dużo wcześniej. Poniżej znajdują się praktyczne porady – o czym należy pamiętać przygotowując swój pierwszy taniec?

1. Kiedy należy rozpocząć naukę tańca weselnego?

 • 9 – 6 miesięcy przed ślubem zapiszcie się na kurs tańca towarzyskiego (I i II stopnia). Dzięki temu poznacie podstawowe kroki i figury, zgracie się w tańcu, a przede wszystkim dowiecie się, w którym tańcu czujecie się najlepiej;
 • 3 miesiące przed ślubem zapiszcie się na lekcje indywidualne. Nie czekajcie do ostatniej chwili, zakładając, że weźmiecie 5 lekcji w ostatnim tygodniu przed ślubem, ponieważ może okazać się to niemożliwe. W ostatnim tygodniu przed ślubem macie przecież tyle przygotowań, że nie będziecie w stanie dobrze wyćwiczyć i zapamiętać choreografii.
  Uwaga! Dobrze by było aby, jeżeli istnieje taka możliwość, ostatnia lekcja indywidualna przed ślubem odbyła się na sali weselnej.

2. Jaki wybrać utwór na pierwszy taniec?

Wybór utworu na pierwszy taniec weselny to trudna decyzja. Często Młodzi mają swoją ulubioną piosenkę, do której chcą tańczyć. Trzeba jednak uważać na ładne utwory z niewyraźnym rytmem. Pary, które nie czują się pewnie na parkiecie najbezpieczniej, aby wybrały wolny utwór: walc angielski lub wolny walc wiedeński z łatwym rytmem (uwaga! popularny walc z serialu „Noce i Dnie” jest utworem szybkim!). Modne ostatnio wśród par są taneczne wstawki z utworów z lat 70-tych czy 80-tych. Jest to jednak propozycja przeznaczona dla par śmiałych, otwartych i z poczuciem humoru. Najlepiej aby na pierwszą lekcję przygotować kilka utworów. Wybór tego ostatecznego, który będzie tańczony na weselu, podejmiecie wspólnie z instruktorem. Przy wyborze utworu oraz tańca należy także wziąć pod uwagę warunki, w których będzie tańczony pierwszy taniec m.in.: czy na sali jest parkiet, czy są filary, ile jest wolnego miejsca, itp.

Ważne jest, aby na zajęcia indywidualne przynieść ze sobą utwór nagrany na płytę CD lub inny nośnik (proszę się upewnić, że będzie możliwość jego odtworzenia).

3. Ile lekcji indywidualnych potrzeba, aby nauczyć się tańczyć?

Liczba lekcji indywidualnych potrzebnych do przyswojenia choreografii uzależniona jest od kilku czynników, a mianowicie:

 • zgrania tanecznego pary;
 • muzykalności;
 • możliwości przyswojenia choreografii;
 • długości utworu;
 • stopnia skomplikowania utworu;
 • oczekiwań pary, co do ostatecznego wyglądu tańca;
 • a przede wszystkim pracy własnej w domu.

4. Inne uwagi praktyczne

Jeśli dziewczyna myśli o wygodnych butach, w których chciałaby przetańczyć całą noc, to powinna kupić 2 pary: jedną „elegancką” na główną uroczystość, a drugą parę na zmianę i do tańczenia. Obuwie do tańca należy kupować w sklepie tanecznym (występuje także w kolorze białym).

Przyszłe Panny Młode powinny wziąć także pod uwagę fakt, że inaczej się tańczy w krótkiej spódnicy i spodniach, a inaczej w długiej sukni ślubnej. Najlepsza do tańca jest suknia, którą można podwiązać do wysokości, w której widać buty. Jest wtedy gwarancja, że przy krokach w tył Panna Młoda nie przydepnie sobie sukni.

Udostępnij